Şu anda giriş yapmadınız. Giriş yapınız veya üye olunuz.
İngilizce'nizi Geliştirin!  

İngilizce'nizi geliştirmek için aşağıdaki adımlar faydalı olacaktır:

Kelime ezberlemek veya bir kelimenin anlamını tahmin edebilmek, İngilizce’yi aktif kullanan kişiler için vazgeçilmez bir konudur. Blue Sözlük ile İngilizce’nizi geliştirmek için yapabilecekleriniz:
  1. İngilizce bir kelimenin sadece anlamına değil; türüne (isim, sıfat, zarf vb.), okunuşuna, hecelenişine ve ek almış hallerine de göz atınız. Bir kelime veya ifade ile ilgili ne kadar çok özellik bilirseniz, o ifadenin hafızanızda yer etme ihtimali de o kadar artacaktır.
  2. Aranan kelime ile ilgili örnek cümlelere göz atınız. Bir kelimenin örnek cümle içerisinde nasıl kullanıldığını görmek, kelimenin hafızda yer edinmesi için önemli bir adımdır.
  3. Aradığınız kelime ile ilişkili diğer kelimelere de göz atınız. Böylece bu kelimenin nereden türediği, bu kelime ile türetilen diğer kelimeler vb. bilgiler ile kelimenin hafızanızda daha iyi yer edineceği unutulmamalıdır. İlk defa görmüş olduğunuz bir kelimenin aslında anlamını bildiğiniz diğer bir kelimeden türetildiğini veya bildiğiniz başka bir kelime ilişkili olduğunu görmeniz, o kelimenin hafızanızda kalması ihtimalini neredeyse kesin seviyesine çıkarır.
  4. Aradığınız ifadenin aynı zamanda Wikipedi’daki tanımına da göz atınız. Böylece bu ifadenin günlük hayatta ne işe yaradığı, eğer bir nesne ise resmini vb. bilgileri edinebilir ve ifadenin aklınızda kalması için önemli bir adım atmış olursunuz.
  5. Aradığınız kelime veya ifadenin hafızanızda yer edinmesi için ilerleyen günlerde tekrar etmeniz gerekir. Tekrar edilmeyen kelimeler kısa bir süre sonra unutulacaktır. Bu nedenle aranan kelimeyi kendi kelime listenize ekleyiniz ve daha sonra tekrarlar yaparak pekiştiriniz. Kendi kelime listenizi oluştururken aynı zamanda gruplama yapmaya da dikkat ediniz. Mesela öğrenciyseniz “3. ünitede geçen kelimeler, 7. ünitede geçen kelimeler” vb. isimler verebilir, çalışıyorsanız “sektörümde geçen önemli kelimeler”, “13.10.2009’da çalıştığım kelimeler” vb. sayısız grup oluşturabilirsiniz. Kelime grubu oluşturmanız, kelimeyi ne zaman ve ne vesile ile öğrendiğinizi de aklınızda tutacaktır.
  6. Oluşturduğunuz kelime listesi ile kendinize test uygulayınız. Oluşturduğunuz kelime grubu ile yaptığınız testlerde bazen kelime sorularak anlamı istenmekte, bazen de anlamı sorularak kelimenin kendisi istenmektedir. Ayrıca yanlış yaptığınız kelimeler ilerleyen aşamalarda tekrar sorulmakta, doğru yaptıklarınız ise geçilmektedir. Testin sonunda da yanlışlarınızın cevapları verilmektedir. Böylece kelime hafızanızda pekiştirilmektedir.
  7. Yabancı internet sitelerini okumak da İngilizce’nizi geliştiren bir diğer unsurdur. Ana menüden “Site Oku” sayfasına tıklayarak adresini girdiğiniz bir internet sitesine geçebilir, bu sitede geçen kelimeler içerisinde anlamını merak ettiğiniz kelimenin üzerine gelerek anlamını anında görebilirsiniz. Açılan pencereden kelimenin anlamına baktıktan sonra bu kelimeyi kendi kelime listenize kaydedebilirsiniz. Kelime listenizde bu kelimenin aynı zamanda hangi internet adresinde geçtiği de kaydedilecek ve böylece dilerseniz bu siteyi tekrar okuyabileceksiniz.
Her hakkı saklıdır. © 2011 Blue Sözlük